THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Niekedy sa zdá, že práve pod tlakom a v nie veľmi priaznivých podmienkach vznikajú kvalitné a zaujímavé veci. Niečo o tom, aké dobrodružstvá zažívate, pokiaľ hráte metal v krajine vedenej náboženskou diktatúrou – reč je o Iráne – je v recenzii debutového albumu SCOX. Napriek tomu nie sú s tým svojím death metalom v Teheráne osamelí.
Z hlavného mesta je aj „papierovo“ dvojica, naživo štvorica TENSION PROPHECY. Skupina pôsobí od roku 2007 a na konte má už dva dlhohrajúce albumy. Jej základ tvoria gitarista Benham Z s basákom a vokalistom Mohammadom T. Na koncertoch a hádam aj v štúdiu ich dopĺňajú druhý gitarista Sam a bubeník Dara T. Slovo hádam som použil preto, lebo bicie na novinke znejú tak, že môžu byť buď naprogramované, alebo priveľmi „moderne“ štúdiovo opracované.
Toto sa v slušne zvládnutom čistom, nabrúsenom, ale hutnom a dôraznom zvuku stratí, nahrávka celkovo znie veľmi presvedčivo a na nejaké exotické podzemie by ste ju asi netipovali. Podobne ako hudbu, TENSION PROPHECY do nej neťahajú nejaké svoje kultúrne korene a regionálne zvláštnosti, vedia zaujať aj bez nich. Tvoria kvalitný, nie celkom tradične vyznievajúci technickejší death metal, miestami pomerne brutálneho strihu. Atmosférou sa ich nahrávka blíži už spomínaným SCOX, a celkovo hrajú dosť svojrázne.
Ich death metal vlastne ani nepáchne vysloveným adorovaním súčasnej americkej scény, hoci využívanie častých frenetických gitarových trilkov a sekaných pasáží majú zrejme práve odtiaľ. Podobne aj časté groovy pasáže, od ktorých by sa súčasní SIX FEET UNDER mohli učiť, ako šťavnato sa to dá robiť, pokiaľ kapela nevytuhne niekde v roku 1997. TP nešetria ani sólami, ani kadejakými psycho vyhrávkami či medzihrami, v ktorých dominuje zvonivá basgitara.
Popri dôrazných klepačkách sa iránski bojovníci riadne vyhrali s kombináciou harmonických i disharmonických riffov, čím tento materiál dostáva znepokojivú, tu a tam nervy drásajúcu atmosféru. Dôrazné, chytľavé tempá a rytmy, ako aj melodika tam, kde sa vyskytuje, vyznieva trochu ako brutálnejšia, viac „new school“ verzia tvorby Dánov KONKHRA, povedzme „Weed Out The Weak“ s poriadnym pritlačením na pílu. Podobne je na tom aj vokál, potiahnutý do hlbokého, často ťahavého growlu.
Tematicky je tento deväťskladbový album o rôznych fóbiách. Skladba „Eremophobia“ sa začína akousi známou melódiou, na jej pôvod si ale nespomeniem. Záverečná „Algophobia“ má výrazný hitový potenciál a a tiež pár akoby elektronických vsuviek. Taký „veselší“ tón jej dodáva aj nasamplovaná motorovka (alebo je to kosačka?) V „Tyrannophobia“ na nás kvôli atmosfére zašteká neslávne známy diktátor. Snáď sa za vlastníctvo tohto CD sa na Slovensku nikto nedostane do basy (nadsádzka, ale len trochu). Toto riziko by však nemalo odradiť od vydareného deathmetalového materiálu z Iránu.
Opäť death metal z „nepravdepodobného“ Iránu. A opäť vskutku vydarene.
8 / 10
World Of Phobia (2013)
Riot Of Sacrificers (2010)
Vydáno: 2013
Vydavatel: Infinite Regress Records
Stopáž: 35:04
Výborná kapela, parádní hudba.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.